Bouncyband BBAPD48BU Comfy Hugging Peapod Sensory Pod, 48", Ages 3-6 Up to 4 Feet Tall, Blue
BBAPD48BU
Perfect for School or Home and it is made with the finest flocked super-strong vinyl with heavy-duty triple-welded seams. Soft like velvet and strong and durable for endless kids play. Repair kit is included. Three inflatable compartments enable kids to rock side to side providing an outlet for excess energy and fostering a sense of calmness. Provides sensory comfort and supports all children including kids with ADHD, autism and sensory processing disorder. Measures 48" x 26.5" x 17" and holds up to 220 lbs. Ages 3-6 up to 4' Tall. Latex and phthalate free.